CDB'S

Handmade Mall

Vinde si cumpara handmade
 Intreaba-ne...

Publicitate
 Random Member
digeimomo

Join:20.Mar.2014
 Articole recente
 Cautare

advanced search

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 95 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Ian 19, 2011 8:37 am 
Neconectat

:lol: pot sa-mi inchipui ce proiecte are...
E un scump...si e mascota CDB nu-i asa?
Leo dragalasul poate-i familist, cu puiuti si alte responsabilitati... :roll:

http://dodo.breslo.ro
http://Coltul-lui-dodo.breslo.ro

Imagine

"Magia este credinta ĂŽn tine, daca nu poti avea incredere in tine, nu poti face nimic " J.W von Goethe

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Ian 19, 2011 8:53 am 
Neconectat

:? :cry: Leo nu s-a mai intors acasa la Margeluta. Tot pierdut este! :upset:

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Ian 19, 2011 9:06 am 
Neconectat

Stiu..dar poate ca-i este bine...poate a ales sa fie un aventurier, un cuceritor, un macho intre motani...
poate-i la vecina in pod...si noaptea miorlaind imi spune ca vrea sa intre pe CDB si sa comunice cu Margeluta si cu noi...
aaaaaaaaaaaaaaa ...nu ma prind deloc..... /wall/

http://dodo.breslo.ro
http://Coltul-lui-dodo.breslo.ro

Imagine

"Magia este credinta ĂŽn tine, daca nu poti avea incredere in tine, nu poti face nimic " J.W von Goethe

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Ian 19, 2011 9:10 am 
Neconectat

Da, simt eu ca unde este acum ii este bine! L-o fi gasit vreo cucoana si l-a luat in casa si pana acum s-o fi obisnuit deja . Si cucoana il iubeste si il ingrijeste! x0 x0 x0 Love U Leo! x0

Subiectul mesajului: Re: Luis Fernando Cristea
MesajScris: Vin Dec 16, 2016 5:21 pm 
Neconectat

Pentru cei care l-au cunoscut pe Feri...

Feri nu mai este printre noi. Am cautat toate pozele, toate postarile cu el si mi-am adus aminte de acest subiect, aici pe forum. Si chiar daca nu am mai intrat de mult, nici eu si nici voi, simt nevoia sa scriu aici. E greu fara el! L-am iubit atat de mult, este o parte din sufletul meu, din inima mea, din mine!
Nu pot sa imi revin din soc, simt o durere atat de mare! Plang intr-una...

N-am mai intalnit un pisoias mai dragalas, mai iubaret, mai dulce! Avea eleganta si agilitatea unui tigrisor. Cand mergea, nu se simtea. Te pomeneai cu el la tine in poala, fara sa stii cum a ajuns acolo. Cand alerga, avea atata eleganta. Toata lumea care l-a vazut s-a minunat de el. A fost si este un pisoias tare special.

A fost primul membru al familiei mele cu Alfonso, a fost singurul meu prieten in State, copilul meu, mi-a tinut companie cand ma simteam singura. El ne-a unit si mai mult pe mine si pe Alfonso... Copilul nostru...
Cand il luai in brate, statea nemiscat si parca se topea pe tine, vroia parca sa intre in sufletul meu. Il imbratisam si nu se plangea ca alti pisoi.

Ne-a urmat in Romania, a fost speriat in avion si pe drum, dar cand am ajuns acasa a fost fericit, s-a bucurat de un apartament mai mare, cu balcon, cu multa lumina si flori. Ii placea sa stea pe balcon, ca un covrigel, la soare.

I-am adus si un fratior, pe Dudu; initial mi-a fost frica sa nu il raneasca pe Dudu, dar el, cu sufletul lui mare, l-a primit si l-a iubit, i-a dat pana si jucaria lui preferata, acel soarece alb de plus care a devenit acum jucaria lui Dudu preferata.

I-am adus apoi o surioara, careia ii facea dus in fiecare seara. In fiecare seara o lingea pe cap si ea statea supusa.

Feri a avut o viata frumoasa, zic eu. Alfonso si eu l-am iubit enorm, l-am ingrijit, l-am dus la doctor cand a fost bolnavior, l-am hranit cu mancare din cea mai buna, l-am mangaiat, l-am rasfatat, tot timpul ne-am gandit numai la binele lui. Si el ne-a raspuns cu multa dragoste si mangaieri. Da, mangaieri. Ii placea sa ne mangaie pe fata cu labuta. Nu ne-a zgariat, nu ne-a muscat niciodata! Decat in joaca, dar nu ne-a ranit.

Acum nu mai este!!! Pisoiasul meu frumos si blond! Pufosenia mea iubita! Puisorul meu mic si dragalas!

Totul s-a intamplat repede. In noaptea de 12 spre 13 decembrie, la ora 1, Feri a venit la Alfonso, era ametit si miorlaia ciudat. Ne-am dat seama ca nu se simte bine, am zis ca e o raceala. L-am dus in pat l-am mangaiat, l-am vegheat toata noaptea. Dimineata la prima ora, am sunat veterinarul, l-am dus. A zis ca e o gripa, i-a facut injectii, vitamine, etc. A zis sa il sunam la 3 dupa-amiaza, sa ii spunem cum se simte Feri dupa tratament.
L-am adus acasa. Se simtea din ce in ce mai rau, era vizibil. Am sunat doctorul, l-am dus inapoi la cabinet. Soc! Feri suferea de Tromboembolismul aortic, o boala fatala, care nu poate fi prevenita si nici tratata.
Dintre toate bolile de pe lumea asta.... De ce?
Veterinarul i-a facut tot felul de investigatii, injectii, tratament, dar ne-a spus ca e grav, 5 pisici din 100 supravietuiesc, si cele 5 se vor chinui si nu vor trai mult. A zis sa ne ducem cu el a doua zi dimineata.
L-am adus acasa, l-am mangaiat, l-am alintat... Suferea mult. Si noi ne uitam la el cum sufera si nu puteam face nimic. Am sunat diverse cabinete prin Bucuresti, sa il ducem de urgenta, poate cine stie... am tot sperat.
Un domn doctor de la un cabinet ne-a spus ca un singur veterinar din tara a vindecat boala asta la o pisica. Ne-am interesat si urma sa mergem a doua zi la 9 dimineata in Baneasa, doar atunci il puteam gasi.
Noaptea aia a fost tragica. Feri suferea din ce in ce mai mult. Intai nu si-a mai simtit picioarele din spate, apoi incetul cu incetul pe cele din fata. Zacea o jumatate de ora, apoi incepea sa miorlaie de durere. Se tara pe jos, musca tot ce gasea in cale. La un moment dat a inceput sa isi muste labuta. Si pe bunica mea care l-a pazit si ea cu noi a muscat-o de picior.

Pe la 6 dimineata, a vomitat sange si devenise paralizat. Nu se mai putea misca si era rece. L-am sunat pe veterinar, ne-a spus ca a facut hipotermine, sa ii punem sticle cu apa. Asa am facut si l-am pus in cosul lui, cu paturica, langa calorifer.

Dar, era clar ca...

M-am rugat, l-am tamaiat, am implorat, i-am tinut lumanare aprinsa, I-am soptit ca il iubesc, ca suntem langa el... i-am spus sa se duca linistit, fara regrete, sa nu mai sufere.

O ora a oftat adanc, la intervale regulate. Pana si-a dat ultima rasuflare. Doamne, de ce? Nu inteleg??

Boala asta nenorocita a venit brusc si l-a nimicit rapid. De la primul simptom si pana la ultima rasuflare, au trecut 30 ore.
De ce? De ce? De ce?

Suntem toti socati si indurerati si nu ne vine sa credem. Il strig prin casa, dar degeaba, nu vine.
Puiutul meu mic, a suferit mult. Te iubesc mult Feri drag! Vreau sa cred ca acum esti intr-un loc minunat, ai fost un suflet bun, curat, meriti!

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 95 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7